Skip to content

Blog

blank

Largimi i biberonit genjeshtar

Largimi i biberonit genjeshtar Erdhi momenti i shumëpritur. Si të heqim beberonin gënjeshtar? Beberoni gënjeshtar është një nga ata elementë që mund të ketë shoqëruar deri më tani gjumin e bebit tuaj dhe patjetër që ka benefitet e saj por
Lexo më shumë
blank

Çfare ndodh kur fëmija fle me tablet?

Çfare ndodh kur fëmija fle me tablet? Fëmija yt dëshiron të përdorë telefonin/tabletin para se të flejë? Është koha ti thoni “jo” edhe pse do të jetë normale që fëmija ta kundërshtojë këtë vendim tuajin. Përdorimi i pajisjeve elektronike para
Lexo më shumë
blank

Kalimi nga 4 në 3 gjume

Kalimi nga 4 ne 3 gjume Kur ti mendon se ja more doren dhe kane kaluar rreth 4 muaj nga lindja e bebit është koha të përballesh me një tjetër ndryshim. Nuk e kam fjalën për regresin e gjumit por
Lexo më shumë
blank

Përse nuk fle vetë një I porsalindur?

Përse nuk fle vetë një I porsalindur? Një të porsalinduri nuk mund ti vendosim orare fikse ose të presim që te flejë vetë sepse është ende I vogël. Të flejë vetë është një aftësi e cila do të mësohet pas
Lexo më shumë
blank

Sa minuta mund të qëndrojë zgjuar një bebe?

Sa minuta mund të qëndrojë zgjuar një bebe? “Sa më shumë ta mbash zgjuar një bebe aq më gjatë do të flejë”. Logjika dhe këshillat e të afërmve mund të të bëjnë të mendosh që kjo është e saktë por
Lexo më shumë
blank

Kur pakësohen gjumet e ditës?

Kur pakësohen gjumet e ditës? Bebi juaj me rritjen fillon të pakësojë gjumet e ditës, bebi kërkon të qëndrojë gjithnjë e më tepër zgjuar gjatë ditës e të flenë më pak. Çdo fëmijë është I ndrzshëm dhe nuk mund te
Lexo më shumë
blank

Si ta heqim djepin?

Si ta heqim djepin? Djepi, zgjedhje personale apo e detyruar nga rrethanat pas disa muajsh nga përdorimi e gjen nënën përballë varësisë nga tundja dhe mospranimin e krevatit. Mund të jetë traditë për zonën apo familjen tuaj pëdrorimi i tij
Lexo më shumë
blank

Mbështjellësja qetëson të porsalindurit

Mbështjellësja qetëson të porsalindurin Mbështjellja e bebeve ka ekzistuar që në kohët e hershme dhe ka një arsye të forte për këtë. Në barkun e nënës, foshnjat rriten dhe zhvillohen në një hapësirë të qetë dhe të ngushtë.  Ai vend
Lexo më shumë
blank

5 gjërat që nuk duhet të bëni para gjumit

5 gjërat që nuk duhet të bëni para gjumit Gjumi i mirë është shumë i rëndësishëm për zhvillimin fizik dhe mendor të fëmijës tënd dhe për këtë arsye duhet te sigurohemi që jemi duke bërë veprimet e duhura për tia
Lexo më shumë
blank

Kur kalon fëmija në krevat të madh?

Kur kalon fëmija në krevat të madh? Dhe vjen një moment kur krevati i rri i vogël ose del shpesh herë prej aty saqë ju e keni menduar ta kaloni në një krevat të madh fëmijësh? Rekomandohet pas moshës 3
Lexo më shumë
blank

Si të qetësojmë bebin që qan sapo hyn në dhomë?

Si të qetësojmë bebin që qan sapo hyn në dhomë? “Bebi qan sapo hyn në dhomë” “Mos ka frikë krevatin?” “Mos më është trembur?” Nëse kjo situatë të ka ndodhur dua të dish që është shumë normale si fillim. Kush
Lexo më shumë
blank

Si do të ndryshojë ora?

Si do të ndryshojë ora? Sapo mendove që më në fund rregulluat disa nga zakonet e gjumit, përballemi përsëri me ndryshimin e orës. Ndihesh e shqetësuar se çfarë do ndodhë me oraret e fëmijës tuaj? Është normale që të ndihesh
Lexo më shumë
Gjithcka nisi aty, ne instagram. Jemi nje komunitet i madh nenash, qe ndajme copeza nga jeta jone, informacione rreth gjumit   dhe jo vetem. Eja, bashkohu me ne  Instagram!
error: