‘Femija im ka frike nga erresira’

Duke ditur avantazhet qe sjell ne gjume erresimi i dhomes jua rekomandoj ta aplikoni ate!

Gjithmonë pas postimeve për errësimin e dhomës, më vijnë mesazhe ” Fëmija im ka frikë errësirën, është 4 muaj”
-Frikë nga çfarë?
Ju mendoni se ata kanë frikë sepse sapo zgjohen qajnë, por në fakt ata kanë nevojë për praninë tuaj. Kur nuk ju gjejnë aty do qajnë. E njëjta gje do ndodhe edhe kur drita është ndezur pasi ka kaluar pak minuta nga vëzhgimi i ambjentit ne dhomë ( që e huton) do t’ju kerkojnë me të qarë, sepse nuk mund te rikthehen ne gjume pa pranine tuaj.

Frika nga erresira  jane mendimet e prindit. Mbase ai vete ka  frike nga erresira  dhe kete ja trasmeton edhe femijes.

Erresimi  dhomes ndikon pozitivisht kur femija ka probleme me:

 • gjumet e shkurtra gjate dites
 • zgjimet e hershme ne mengjes
 • gjumet e vona ne mbremje

Cila është zgjidhja?
Trajnim i gjumit, me anë të të cilit ata do të mësojnë të flenë vetë dhe vetëm në krevatin e tyre, në dhomën e tyre. Ambjenti perfekt i dhomës konsiderohet kur dhoma është totalisht e errët.

Per t’ju qetesuar edhe ju vendosa te pyes psikologen Dr. Aljona Jonuzi se çfare eshte frika per femijet, dhe kur fillojne ata te kene frike.

Mendimin e psikologes Jonuzi e gjeni me poshte:

‘Mosha 3-4 vjece është mosha në të cilën fëmijët më shpesh ndiejnë frikën e parë nga errësira.Kjo shfaqet per arsyeje qe femija zhvillohet më shumë ne sferën e fantazisë.
E rëndësishme : kur një fëmijë thotë “Kam frikë nga errësira” ose “Kam një përbindësh nën shtratin tim”, është e kotë të thuash që nuk ka asgjë atje.

Nëse femija tashmë e ka shprehur këtë fakt, do të thotë që ai është i pranishëm në realitetin e tij dhe është i vërtetë për të.

Ju nuk mund të :

– të vini në dyshim fjalët e femijes. Frika më e madhe e çdo fëmije është të flasi për frikën e tyre dhe të bullizohet.

– për të mposhtur frikën nga zhytja totale në të. Mos harroni se në errësirë, perceptimi i të gjithë receptorëve mpreh. Dhe, për shembull, nëse duke qenë në errësirë ​​të plotë, një fëmijë i frikësuar papritmas dëgjon një tingull të çuditshëm, kjo mund të rezultojë jo vetëm në stres, por edhe në trauma;

Keshillat e mia te gjumit per te mposhtur friken nga erresira per moshen 3/4 vjeç:

 • Ndriçues me yje, ose abazhure qe bene nje drite te lehte dhe qe i japin femijes te kuptoje se nuk eshte totalisht erresire
 • Lejojeni te marre nje arush, loder ose me shume dhe ti mbaje prane vetes. Thojini se ata do ta mbrojne nga  personazhi nga i cili ka frike.
 • Kontrollojeni dhomen se bashku para se te fleje qe te sigurohet se nuk ka asgje ne te
 • Lejojeni te veshe bluzen e babit, keshtu do te ndihet i fuqishem, dhe asgje nuk do ti bej keq!

Mënyrat për të kapërcyer frikën nga errësira te ofruara ng psikologe Aljona Jonuzi :

-Ne e kthejmë punën me frikë në një lojë. Qëllimi ynë është ta prezantojmë vogëlushin tuaj në errësirë ​​dhe ta bëjmë të sigurt.

– Ne mund të luajmë “ishull thesar” kur fshehim diçka në një dhomë të errët dhe një fëmijë me një elektrik dore po kërkon atë.

– Mund të vraponi për disa sekonda në një dhomë të errët dhe te ktheheni.

– Ne mund të organizojmë lojëra surprizë për të njëjtën Halloween, për shembull. Por duhet të ketë ose elektrik dore ose llamba.

– Ndërsa luani me fëmijën, ne flasim se si edhe ne dikur kemi pasur frikë.

– Mund të imagjinoni udhëtarët që udhëtojnë nëpër tunele dhe pastaj dalin në dritë. Mesazhi kryesor është se do të ketë dritë në fund!

Më në fund, dua të tërheq vëmendjen e prindërve për faktin se kujdestarët personal janë shumë të rëndësishëm. Fëmija, para se të forcohet, nuk duhet të lihet vetëm me botën e rritur. Ai ka nevojë për një udhëzues ndërmjetësues. Mund të jetë një hero i imagjinuar ose një kafshë e mbushur që bëhet një hero i tillë.’

 

Na ndiqni ne Instagram

Keshillat e Orneles per gjumin –https://www.instagram.com/keshillat_e_orneles/

Psikologe Dr. Aljona Jonuzi -https://www.instagram.com/aljona_psikologe/

Recommended Posts

2 Comments

 1. blank

  FALIMINDERIT SHUM PER GJITH KETE NUK UND TA KTHEJM ME.MIRA ASNJEHER ZOTI JU BEKOFT

 2. blank

  Ju falenderoj shume per fjalet tuaj dhe qe na ndiqni. Jeni arsyeja pse vazdojme te punojme forte cdo dite.


Add a Comment

Your email address will not be published.