Skip to content
HËNËZA

PROGRAM GJUMI ON-LINE PËR BEBET 6-16 MUAJ

Trajnim Gjumi

Paketa Hënëza (50€)

Ju keni te drejte perdorimi te kesaj pakete prej 6 muaj.
Jam e sigurt qe kjo do t'ju nxise qe te permiresoni gjumin me shpejt!

Nëse fëmija juaj është 6-16 muaj, ka një gjumë të çrregullt, nuk ka një rutinë të caktuar, fle
në gji, duke u tundur, në krevatin tuaj, zgjohet shpesh natën, ka varësi nga gjiri apo djepi,
atëherë kjo paketë është e duhura për ju.

Çfarë do të përfitoni nga kjo paketë?

Ju keni te drejte perdorimi te kesaj pakete prej 6 muaj.
Jam e sigurt qe kjo do t'ju nxise qe te permiresoni gjumin me shpejt!

blank

1. Si fillim ju duhet të shkarkoni planin e gjumit. Në brendësi të tij do të gjeni:

Programin e aktivitetit ditor – Do të mësoni se si të krijoni një program ditor të shëndetshëm dhe të përshtatshëm për moshën e fëmijës suaj duke kombinuar në të oraret e ushqyerjes, gjumit dhe aktivitetet e tjera.

Udhëzimet për ambjentin ideal – Do të gjeni këshillat e duhura për dhomën e gjumit dhe sigurinë e krevatit të bebit.

Trajnimin e gjumit dhe ushqyerjen gjatë natës – Keni të gjitha këshillat për rutinën e gjumit në mbrëmje, metodat që zbatohen hap pas hapi për të mësuar fëmijën të flejë i pavarur, pakësimi i ushqyerjes gjatë natës dhe menaxhimi i zgjimeve të shpeshta.

Zgjimet në mëngjës – Si të veproni kur bebi sapo zgjohet në mënjges, si të menaxhoni zgjimet e hershme.

Gjumet e ditës -Konsiderohet si pjesa më e vështirë, por e gjeni të sqaruar në detaje se si të kuptoni gjumet e ditës, rutina para gjumeve, gjumet e shkurtra dhe menaxhimi i tyre, kalimi nga dy gjume në një të vetëm dhe gjithçka tjetër që ju ndihmon të bëni një gjumë cilësor.

Çfarë pritet të ndodhë në vijim – Këtu do të gjeni të gjitha informacionet e duhura lidhur gjumin në djep e në karrocë, me menaxhimin e gjumit gjatë pushimeve, gjatë regreseve te gjumit, gjumit në çerdhe, me dadon apo gjyshen, daljen e dhëmbëve, shqetësimeve shëndetësore apo atyre që lidhen me zhvillimin e fëmijës suaj.

 

Një dozë e fuqishme motivimi

 Këtu nuk do të përmirësoh vetëm gjumin por do të motivohesh, do ndryshosh jetën tënde në shumë dimensione. Do kujdesemi që kohën e lirë që do mbetet pas trajnimit të gjumit të zhvillosh e përmirësosh veten tënde.

2. Dëgjo e mëso nga video

Në këtë paketë do të gjeni plot 37 video në të cilat është thënë gjithçka që duhet të dish rreth trajnimit të gjumit dhe jo vetëm.

Përveç informacionit që do e gjeni me detaje në këto video, do të merrni dhe dozën e motivimit, pozitivitetit dhe kurajos që ju duhet për t’ia dalë mbanë me sukses.

Gjithashtu do të gjeni video nga nënat që tashmë e kanë mbaruar trajnimin dhe do të ndajnë me ju eksperiencën e tyre. Çdo ditë për 14 ditë me radhë ju do të merrni mesazhe zanore në e-mailin tuaj. Në këto mesazhe zanore do të gjeni përgjigjet e pyetjeve më të zakonshme që bëhen nga nënat gjatë trajnimit. Në to do të gjeni këshilla dhe shumë motivim për ju.

blank

Kurdo që ju të ndiheni gati mund të nisni trajnimin e gjumit!

3. Takim çdo muaj me Ornelën per 6 muajt e ardhshem ku do te flisni, pyesni e bisedoni rreth gjumit të femijës tuaj.

E përshtatshme për fëmijët:

blank

Shënime të tjera

Asistenca personale e Ornelës – Në këtë program Online asistenca që ju do merrni do jetë me video dhe mesazhe zanore automatike. Nëse ju dëshironi asistencën personale të Ornelës ju mund ta merrni në çdo kohë duke shtuar paketën tuaj me e-maile apo telefonata shtesë.

Në lidhje me të qarën e bebit – Asnjë prind nuk ka dëshirë të dëgjojë fëmijën e tij duke qarë por çdo ndryshim që ndodh në rutinën dhe përditshmërine e një fëmijë shoqërohet me kundërshtim që shprehet në të qara. Metodat e gjumit që rekomandohen nuk përfshijnë të qarën pa ndalim pra ‘ Cry it Out’ por pavarsisht se çfarë metode është zgjedhur e qara është e pashmangshme sepse një ndryshim po vjen.

Nëse ju zbatoni me përpikmëri këshillat, e qara do të pakësohet natë pas nate dhe fëmija do të ndihet më i qetë. Nëse fëmija juaj qan pa ndalim çdo natë per disa nete me rradhe atëherë ju nuk jeni duke e zbatuar në mënyrën e duhur metodën.

Për bebat që ushqehen shpesh gjatë natës- Në program ka këshilla sesi të bëhet pakësimi dhe eleminimi i ushqyerjes gjatë natës. Një fëmijë që ushqehet tepër gjatë natës shfaqë probleme në ushqyerjen ditën. Gjithsesi ju duhet të konsultoheni me mjekun pediatër ose specialistin e laktacionit para se të vendosni në lidhje me eleminimin apopakësimin e sasisë së qumështit gjatë natës.

Për bebat premature– Llogarisni moshën e fëmijës tuaj në bazë të moshës që do të kishte ai nëse do kishte lindur në fund të termit, përpara se të zgjidhni këtë paketë. Është i përshtatshëm për fëmijët që tashmë kanë mbushur 6 muaj.

Për bebat që shkojnë në çerdhe– Është programi përshtatshëm. Nëse kemi mirëkuptimin e edukatoreve do ti kërkoni atyre të zbatojnë rutinën, megjithatë gjumi i mbrëmjes është i ndryshëm nga ai i ditës kështu që nuk do përbëjë problem.

Për binjakët– Ky program është i përshtatshëm dhe për ta. Duke vendosur orare të rregullta dhe duke i mësuar ata të flenë vetë do ta kesh më të lehtë ditën.

Reviews

“O zot çfare nate te mrekullueshme e kaluam ne te dy Drini im ja doli me sukses. Fjeti 12 ore pa asnje zgjim, nuk mund ta besoj. Un vete e zgjova nga ora 4 per ti dhene per te pire, mu duk shume prej 7-8 pirjeve ditve tjera dhe prej 2 pirjeve dje me kalu ne zero.”
Linda
“A mund te kerkojme certifikaten e gjumit ne naten e 5-stë dhe ne ate te regresit ahaha ? Netet e tjera ka fjetur vete pa nderhyrje dhe vetem duke lozur me duart e veta Une e shihja ne kamera dhe nuk e besoja dot! Te shpresojme qe ja kemi dale. Ne dje e kaluam naten e 4 pa asgje zgjim dhe pa asnje pirje. Faleminderit qe egziston’’
Linda
”Ornela je Nje shpetim me rregullimin e gjumit. Vendimi me I mire qe kam marre deri tani per vajzen time. Te falenderojme qe rruget tona u kryqezuan. Realisht per 9 muaj rresht kam qene ne nje situate qe nuk po shijoja asgje me bebin tim. Kisha frike te dilja se nuk e zinte gjumi, ne shtepi po ashtu 3-4 ore ne dite tundje. Harroja te haja buke (kam humbur shume kg ). Por tani zgjohemi me orar te buzeqeshura edhe pse e fillojme diten ne 05:55 e deri ne 6 te darkes me orare fikse gjumi, kemi dhe ato shqetesimet e vogla te rritjes, poooooor me shume dashuri I kalojme Heneza ime e Vogel. Je Bekim!’’
“Vajza ime pas trajnimit eshte me e qete, me e lumtur, ushqehet shumeeee me mire ( sy mos marrte). Ornela seriozisht une dhe burri im nuk rreshtim se falenderuari per ndryshimin qe i beri trajnimi cupes. Po behej shume nevrike me rrathet e zinj poshte syve, nuk ishte fare e lumtur dhe e qete . Tani kur vjen nga cerdhja dhe eshte e lodhur vete te dhoma e saj dhe me jep thesin e gjumit qe tja vesh dhe ta ve ne gjume. Pasi zgjohet nga gjumi eshte super e shplodhur dhe full me energji pozitive.”
“Une prej qe jam duke I ndjekur keshillat tuaja jam teper e knaqur se si flen djali im ia kam rregulluar orarin e gjumit thuajse 90%, une kam vuajt dhe kam flejt veq 2ore gjate nates tani po flej 6-7ore. Falemimderit shume Ornela, je e mrekullushme dhe 1here faleminderit shume per keshillat dhe kohen qe e ndan me ne. “
“ Ornela Miremengjes, Joshua&Jacob per here te pare pas 13 muajsh qe kur kane lindur kane fjetur ne oren 7 ne darke dhe jane zgjuar ne oren 7 ne mengjes, pa asnje zgjim naten shume te qete, dhe mbi te gjitha pa cucin. Kishim provuar teori nga me te ndryshmet qe binjaket e mi mos tu zgjonin aq heret, por ishte e pamundur. Ai zgjimi cdo dite ne oren 5 per ne ishte tmerr. Te jemi shume mirenjohes familjarisht per punen qe beni, mendoj se te gjitha nenat e kane shume te nevojshme pasi duke ndjekur keshillat tuaja me perpikmeri doja te thoja cdo gje arriet. Ne fillimin e trajnimit isha pak skeptike por jo ne ia dolem fale jush Perzemersisht familja Cekrezi.”
Patricia
“Ornela doja te te falenderoja dhe nje here publikisht, edhe pse te falenderoj sa here vej cunin ne gjume, si une ashtu edhe burri. Jemi pafund mirenjohes sepse paketa e gjumit jo vetem qe rezultoi sukses dhe ne tani gati 10 dite pas perfundimit te trajnimit flejm te qete e zgjohemi shume te lumtur. Cunit po i dalin dy dhemballe njekohesisht dhe prap nuk kemi hasur asnje problem me gjumin. Shume shume faleminderit!”
Ana
“E dashur Ornela. Ne sot perfunduam trajnimin e gjumit paketa Heneza. Nuk ta mohoj ditet e para ishin te veshtira por ja dolem. Te falenderoj pafund per keshillat, udhezimet dhe kurajon. Pak do me mungojne mesazhet e tua zanore qe u ben pjese e perditshmeris. Liam u mesua te flej vet tani edhe mami shplodhet .Puna jon nuk mbaron ktu dita dites permirsojme dicka. Perpara zgjohej 4-5 her naten. Tani vetem nje her, Per mua esht ok qe kerkon te pij vetem nje her dhe per tani esht ok. Gjumet e dites avash avash po permirsohen.Te falenderojm shume mami Bruna & Liam”
Bruna
“ Pershendetje, une jam Xheni dhe kam nje vajze 6 muajshe, quhet Hana. Vajza ime flinte vetem ne krahe e naten zgjohej 3-4 here, kurse diten nuk flinte asnjehere ne krevat, vetem ne gji, krahe, e kraharorine mamit. Tani fleme naten diku 11-12 ore me nje pirje max 2 por jo gjithmone. Diten i bejme te treja gjumet ne krevat karroce apo makine kur duhet te dalim. Per mua eshte e ose dhe pabesueshme qe ia dolem. Trajnimin e ka pranuar shume me mire dhe lehte se mendoja, la sygjeroj te gjithe nenave qe duan ne gjume te qete per bebat dhe veten. Qe nga dita qe kam pare rezultatet e trajnimit i jane bashkuar dhe 3 mama te tjera (shoqet e mia) grupit sa kam marre vesh qe nuk flejne mire bebat i kam thene tone direkt te Ornela.”
Xhensila
“Un kam nje djal 7 muajsh dhe pak mbush 8 Sot jemi ne diten e 10 me duket te trajnimit Dhe jemi ne gjum max ne 8 dhe zgjohemi ne 8 te mengjesit gjat dites jemi mire Dhe fle ne menyr te pavarur Para se te nisnim trajnimin flinim ne gji sa e hiqja nga gjiri qante.”
“Pershendetje Ornela. Ne sot perfunduam trajnimin me plot gojen me sukses te madh , dhe mezi po presim te marrim certifikaten , edhe pse Drini e ka meritu certifikaten qe ne diten e 3 jam shum krenare qe besova ne ty sepse nuk me ka ndryshuar vetem gjumi ! Ndjej qe i kam falur djalit qetsi , rehati, gjum te qet. Tani Drini fle 12 or naten pa asnje zgjim, Dites gjume te plota, ne total 3 or dhe nese zgjohet ndonjere rikthehet vete ne gjum brenda disa sekondave maksimumi 1 minute.” Ndjej qe i kam falur djalit qetsi , rehati, gjum te qet Tani Drini fle 12 or naten pa asnje zgjim , Dites gjume te plota ne total 3 or dhe nese zgjohet ndonjer rikthehet vet ne gjum brenda disa sekondave maksimumi 1 minut Perderisa para trajnimit zgjohej nates shpesh per te pire, duke pir vetem shkurt sa per tu rikthyer ne gjum , gje e cila len te kuptohet qe nates nuk ka uri , krejt qka ju ka nevoit ka qen gjumi , dhe dites zgjime pas ciklit te par te gjumit 30-40 min , dhe per rikthim na duhej kogja pune 😅, dhe me pak mundim per ti treguar at qka ka nevoj e arritem dhe per kete te falenderoj met vertet shum , Jam e lumtur qe besova ne ty si profesionaliste ne ket pun, dhe ne programin tend te detajuar me aq shum kujdes sa nuk gjendet 1 pyetje qe ska pergjigjje aty !”
Linda
‘’Ndoshta ti Ornel duhet ta kishe emrin 💝Shpetime🙈🙈🤣🤣 Jaam shuuum e lumtur,ja dola 🏆 Nuk na u deshen 2 jave,por 9 dite qe Luisa te mesohej me nje te perditshme te rregullt. Te kisha shkruar qe ne muajin e 4t per ndihme por dhe vet nuk ndihesha gati nga shum fjal qe degjoja. Duhej te shkonta goca 11 muajshe qe un ta vendosja.Ska problem,me mir von se kurre.Naten e pare nuk e pati fare problem.Nisi nje rutin ne oren 19:30 dhe per 7 min ishte ne gjum ne krevatin e saj.Erresir totale dhe me zhurmat e bardha.Thash uau dhe me erdhi turp nga vetja sesi me par e vnd ne gjum ne 10 dhe thoja qe vetem qan kjo femij 😭😭😭me problem e kisha un ate nate.Prisja te zgjohej dhe ti jepja 3 vaktet qe i kishim zakon(me zgjim 45min secili)😴😴😴😌😌 Pastaj naten e 2te kuptoi qe un nuk isha e pranishme dhe ne krevatin qe ishim mesuar te flinim te dyja.Qe gjate kesaj kohe babin e kishim kaluar ne dhome tjt me gocen e madhe.Aty e patem icik veshtir dhe un qe zgjodha metoden 10 minutshe. Gjume e zgjime e te qara deri ne te aguar🙄🙄🙄🙄 Shum te lodhura te dyja,por shpresat nuk i humba.Kisha besim tek degjoja videon 75 min sa her me duhej te sigurohesha per dicka.Plus dhe mesazhet zanore qe jan qetesi me vete.diten e 3 me pak te qara te katerten e te pesten me mire,reagoi tek e gjashta dhe tani nuk e di ca tthem....jam pa fjal.Kemi nje dit me orare dhe ushqim te rregullt nisim rutinen e mbremjes dhe ne oren 8 flejm gjum si qingj deri ne 06:30-07:00. Nga 3 vakte i kaluam ne nje dhe mund te them qe ky ishte shpetimi me i madh i imi 👊👊 E kisha shum te nevojshme kete qetesi sepse sic tu shpreha kam dhe gocen me te madhe 7 vjec dhe ajo po ashtu ka nevoj per ndihmen ime.Jam e lumtur pa mas sepse keshtu bej gjithcka dua🤗🤗🤗TE FALENDEROJ PA MASE,JE E MREKULLUESHME. DO JA SUGJEROJA CDO MAMI SEPSE DUKE MOS DITUR SHUME GJERA I COJM VET FEMIJET DERI NE ATE FAZE SA TE JEN TE GRINDUR,DHE KESHTU I HEQIM VETES CDO TE DREJTE TE MUNDSHME Do vazhdojm te degjojm mesazhet e tua zanore deri ne diten e 14 dhe ta dish qe deri ateher un kam nisur shum gjera per veten QETESIA MBI GJITHCKA 🥰🥰🥰🥰 ‘’
Mami Ori
As nuk e mendoja kurr qe tornadoja ime e vogel do mund te flinte 12 ore gjume pa nderprerje gjate nates dhe 2 ore pa shkeputje diten.Aq shume isha lodhur,aq keq ishte gjendja ne shtepi sa nuk di ta pershkruaj me fjale 😢zgjimet cdo 30 min naten dhe gjumet e dites jo me shume se 25 min kishin ber qe une te harroja veten e familjen time.E mora paketen Heneza e lexova e degjova gjithshka e per dy dite fillova.Sa e lumtur jam qe perpara 1 muaj mora kete vendim.Vajza ka ndryshuar 100%,eshte shume e qete,ha shuuuuume mire ushqim dhe eshte shume me aktive me lojrat qe bejme ne shtepi(15 muajshe sa po i mbushi). I them cdo nene mos rrini te mendoheni per qetesine e femijes tuaj,nese femija ka probleme me gjumin Ornela ka zgjidhjen e duhur.Gjumi e rrit femijen,e qeteson dhe i jep diten tjeter nje nene super energjike.
Eli
Miremengjes Ornela, Ne muajin e Janar kaluam 1 jave pak te veshtire se na dolen 2 dhemballe +2 dhembet e qenit 😩Ishin nete te veshtira por jo si ato qe ishin para trajnimit.Edhe pse kishte nete qe e merrja e qetesoja ne krahet e mi,i kendoja e perqafoja,ajo pasi qetesohesh kerkonte te flinte ne krevatin e saj dhe gjate kesaj kohe nuk mori asnje ves.Sa e lumtur qe e perballoi kaq mire kete situate dhe sa e lumtur une qe e shikoj tek fle si qingj gjithe naten 🥰Mbreme pasi i bera banje e peshova dhe kishte shtuar pothuaj 1 kg per 1 muaj🤩🤩 Nuk ka shtuar masen e ngrenies,por ka shtuar oret e gjumit gjate ketyre 1 muaj e gjysme.Gjumi jo vetem e ka ber nje femije me aktiv,energjik,te qete por e ka shendoshur 😍Nuk e mendoja qe gjumi mund ta bente kete 🥺E kam vuajtur shume peshen e saj per shkak te refluksit qe ka pas. Jam e sigurt qe merr cdo dite sms te tilla,por sinqerisht si mund te te falenderoj per kete mundesi qe i dhe femijes tim??Edhe nese them faleminderit eshte shume pak 🙏🏻
Eli
“Pershendetje Ornela vajza ime eshte Dajana Korenica 7 muajshe ka 1 muaj qe e kemi perfunduar trajnimin pas shum veshtirësive tani me ne fund ja kemi arritur qellimin fle 3 , ose 3 or e gjysem gjume gjate dites dhe naten prej 7, deri 7 tani jemi te gatshem ta marrim qertifikaten e gjumit. Faleminderit Ornela qe na mesove qe te flej vetem dhe kaq gjat sepse kemi vuajtur ter naten duke e tundur ne djep. Je e mrekullueshme!”
Anisa
error: